Svjetski dan voda

22. ožujka 2017.

Otpadne vode

glavna tema ovogodišnjeg Svjetskog dana voda

Voda je resurs bez kojega ne možemo živjeti, a istovremeno u svijetu 663 milijuna ljudi nema pristup vodi sigurnoj za korištenje u blizini svoga doma.

Upravo zato svake godine 22. ožujka obilježavamo Svjetski dan voda, a tema ovogodišnjeg Dana su otpadne vode.

Svjetski dan voda slavi se već 25. godinu za redom, a obilježavanje dana koji ukazuje na važnost pitke vode i održivog upravljanja vodnim resursima predloženo je na Konferenciji o okolišu i razvoju Ujedinjenih naroda u Brazilu 1992. godine.

Zašto otpadne vode?

Otpadne vode su tekući otpad koji odlazi iz naših domova, gradova, industrije ili poljoprivrede i zatim se vraća u prirodu.

Ove vode nisu pročišćene i ne mogu se ponovno iskoristiti, stoga dolazi do zagađenja okoliša i bezrazložnog gubitka obnovljivih tvari.

Ovogodišnji Svjetski dan voda promovira recikliranje otpadnih voda i sigurno ponovno korištenje – u domovima, voda se ponovno može koristiti za zalijevanje vrta, a u javnom prostoru već korištenom vodom mogli bismo zalijevati zelene površine.

Izvor: http://www.voda.hr/hr/novosti/otpadne-vode-glavna-tema-ovogodisnjeg-svjetskog-dana-voda

Učenici 1. razreda sakupljaju kišnicu...

Budući da je naša škola jedna od školi koja s ponosom može reći da je Eko škola, ove školske godine prvaši zajedno sa svojim učiteljicama tijekom cijele školske godine prikupljaju kišnicu. Prikupljenu kišnicu koriste umjesto pitke vode za mnoge aktivnosti koje se provode na nastavi. Kišnicu koriste za brisanje ploče, na satovima likovne kulture, za zalijevanje biljaka unutar škole i u školskom vrtu.Također su zamolili i čistačice da koriste kišnicu prilikom pranja školskih hodnika. Kako bi što više učenika bilo uključeno u ovaj projekt prvaši su se potrudili uključiti i starije učenike kako bi im pomogli u ovom projektu te na taj način zajedno i doprinijeli boljem očuvanju vode.
Voda je naše najveće bogatstvo i trebamo ga što više čuvati - poručju prvašići!

VODENI KALENDAR -

uradak učenika predmetne nastave

objavio: Vedrana Ždero   datum: 21. 3. 2017.

« Svibanj 2024 »