9. Eko projektni dan: Zdrav život III. - Budi aktivan/a

29.09.2023.

Europski školski sportski dan

Međunarodni dan osviještenosti o otpadu od hrane

Tema ovogodišnjeg, 9. po redu, Eko projektnog dana u našoj školi je „ZDRAV ŽIVOT: BUDI AKTIVAN“ odnosno Europski školski sportski dan. Održavamo ga u petak, 29.09.2023.

Dan započinje tjelovježbom pred školom koju vodi učitelj TZK, Siniša Duhović. Nakon toga učenici se uključuju u radionice u kojima  se provode projektne aktivnosti. Slijedi veliki odmor, a nakon toga svi se okupljamo u atriju i svaki razredni odjel predstavlja što je radio i do kakvih je rezultata došao. Eko dan se odvija bez školskog zvona.

ZAŠTO ODRŽAVAMO EKO PROJEKTNI DAN U ŠKOLI?

S provedbom Eko-programa u Školi započeli smo tijekom šk. god. 2014./2015. Dana 25. svibnja 2016. g., svečano smo podigli ZELENU ZASTAVU u OŠ Stobreč. Tada smo postali 8. osnovna škola u Splitu koja je stekla međunarodni status eko-škole.  Eko status se obnavlja svake 2 godine. Svoj eko status smo potvrdili i obnovili u međuvremenu već u 3 navrata, a ove školske godine nam predstoji nova obnova statusa stoga i dalje nastavljamo s provedbom eko programa.

Kako bi postali EKO škola prolazimo 7 koraka:

1. Osnivanje odbora Eko-škole (u kojem sudjeluju učenici)
2. Ocjena stanja školskog okoliša (svake šk. god.)
3. Plan djelovanja (Izrada programa rada za svaku šk. god.)
4. Praćenje stanja školskog okoliša (u školi i školskom vrtu) – učeničke eko-patrole
5. Uključiti eko teme u redovne nastavne sadržaje svih predmeta, od 1. do 8. r.
6. Obavješćivanje javnosti (putem školske mrežne stranice) i javnih medija
7. Napisati Eko-kodeks (u atriju Škole)

Europski školski sportski dan (ESSD)

je školski dan posvećen zabavi, zajedničkoj igri i promicanju tjelesne aktivnosti i zdravlja za sve: 29.09.2023.

Mnoga istraživanja pokazuju da aktivnim načinom života, uz zabavu i zajedničke sportske aktivnosti učenici postaju zdraviji, koncentriraniji, lakše i efikasnije uče čime postižu bolje rezultate u školi, postaju tolerantniji i uključeniji u društvo.

Sportski je dan jedan od odgovora Europske unije na zabrinjavajući pad bavljenja sportom i fizičkom aktivnosti u svim državama članicama.

Međunarodni dan osviještenosti o otpadu od hrane

se svake godine obilježava, također, 29. rujna kojom prigodom Ministarstvo poljoprivrede dostavlja slikovnicu za prvaše:

KAKO SU DORA I MARIO SPASILI HRANU.

Ministarstvo poljoprivrede je odlučilo upravo najmlađima posvetiti ovu slikovnicu budući da djeca rano počinju sa usvajanjem pozitivnih navika i rado svoje znanje prenose roditeljima.

Ova slikovnica djeci na zabavan i edukativan način pojašnjava što je to otpad od hrane i kako se treba ponašati da ga smanjimo. Da bi djeca razumjela zašto je važno smanjiti otpad od hrane, bitno je da nauče da hrana ne raste u dućanu već da je za proizvodnju hrane potrebno puno truda i vremena.

Glavni lik, malena Pia djecu će podučiti lekcijama o hrani i savjetovati ih što napraviti kada im ostane više hrane nego što mogu pojesti. Na zabavan način djeca će usvojiti nova znanja i navike te time doprinijeti smanjenju otpada od hrane.

Izvor:https://hrana-nije-otpad.mps.hr/novosti/id/objavljena-slikovnica-kako-su-dora-i-mario-spasili-hranu

objavio: Vedrana Ždero   datum: 29. 9. 2023.