Maslinovo ulje

Školsko ekstra djevičansko maslinovo ulje

UZ Lovorika

OŠ Stobreč

Maslina je tipična i prepoznatljiva biljka našeg podeblja, a maslinovo ulje je univerzalno prepoznat kao zdrav proizvod i temelj mediteranske prehrane koja se često ističe kao najbolji način zdrave prehrane. Kod stavljanja maslinovog ulja na tržište bitno je da proizvođač poštuje Pravilnik o uljima od ploda i komine maslina koji uređuje opće zahtjeve kakvoće ulja koja se stavljaju na tržište. Prema istom za kategorizaciju trebaju provesti sljedeće analize:
Udio slobodnih masnih kiselina
Peroksidni broj
K brojeve (232, 270, dela K)
te senzorsku analizu.

Učenička zadruga Lovorika njeguje školski maslinik te proizvodi maslinovo ulje u mjesnoj uljari. Naše maslinovo ulje ima Svjedodžbu Instituta za jadranske kulture i melioraciju krša, Split kojom se potvrđuje da pripada kategoriji ekstra djevičanskog maslinovog ulja.

smiley

School extra virgin olive oil

Student Cooperative Lovorika

Stobrec Primary School

The olive is a typical and recognizable plant of our region, and olive oil is universally recognized as a healthy product and foundation of the Mediterranean diet, which is often highlighted as the best way of healthy eating. When putting olive oil on the market, it is important that the manufacturer respect the Regulation (EEC) No 2568/91 on the characteristics of olive oil and olive-residue oil and on the relevant methods of analysis, which governs the general requirements of the quality of the oil on the market. Accordingly, for categorization, the following analyses should be carried out:

The share of free fatty acids

Peroxide number

K Numbers (232, 270, Dela K)

and sensory analysis.

The Lovorika student cooperative nourishes the school olive grove and produces olive oil in the local oil mill. Our olive oil has a certificate from the Institute for Adriatic Crops and Karst Reclamation Split, which confirms that it belongs to the category of extra virgin olive oil.

« Studeni 2021 »