2020-05-22 09:25:27

Međunarodni dan biološke raznolikosti i Svjetski dan zaštite okoliša

22. svibnja 2020. 

5. lipnja 2020. - TEMA: Bioraznolikost

Međunarodni dan bioraznolikosti

i

Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj

obilježavaju se na današnji datum, 22. svibnja.

Ujedinjeni narodi su 1993. godine proglasili Međunarodni dan bioraznolikosti kako bi ukazali na veliku ulogu koju bioraznolikost ima u održivom razvoju, a kao spomen na Konvenciju o biološkoj raznolikosti usvojenoj 22. svibnja 1992. godine.

Dan zaštite prirode u Republici Hrvatskoj obilježava se od 2003. godine Odlukom Hrvatskog sabora.

Ove se godine Međunarodni dan bioraznolikosti obilježava

pod sloganom

„Naša rješenja su u prirodi“.

Tim se sloganom naglašava važnost zajedničkog djelovanja u izgradnji budućnosti koja je u skladu s prirodom.

Upravo je aktualna zdravstvena kriza pokazala da unatoč svom tehnološkom napretku u potpunosti ovisimo o zdravim ekosustavima koji su preduvjet očuvanja zdravlja ljudi, pitke vode, kvalitetnog zraka, kvalitetne i zdrave hrani, lijekova, odjeće, učinkovitog odgovora na klimatsku krizu itd.

ŠTO JE BIORAZNOLIKOST?

Sveukupnost svih živućih organizama koji su sastavni dijelovi kopnenih, morskih i drugih vodenih ekosustava i ekoloških kompleksa, a uključuje i raznolikost unutar vrsta, između vrsta te raznolikost između ekosustava.

Naša je zemlja jedna od najbogatijih zemalja Europe po pitanju bioraznolikosti.

Uzrok tome je specifičan geografski položaj Hrvatske na razmeđi triju biogeografskih regija od kojih svaku karakteriziraju osobiti ekološki, klimatski i geomorfološki uvjeti.

Ovogodišnji logo Međunarodnog dana biološke raznolikosti osmišljen je kao popularna puzzla (slagalica):

Crtanka i bojanka

 

     

Prvi korak u rješavanju svakog problema leži u njegovom razumijevanju, a biološka raznolikost je predstavljena kao rješenje za klimatske promjene s kojima se suočavamo. Slika polarnog medvjeda je izabrana jer se ova vrsta najčešće povezuje s negativnim posljedicama klimatskih promjena i gubitkom prirodnog staništa.

Podizanje javne svijesti o zaštićenim područjima i mjerama zaštite prirodnog okruženja je, također, vrlo značajno u održavanju bioraznolikosti. Divlja guska je izabrana kao ptica selica koja tijekom svog života prelazi mnoge nacionalne granice...

 

   

20. svibnja obilježava se kao Međunarodni dan pčela, a pčele (i bumbari) su odabrani kao dio loga obilježavanja ovog eko datuma jer su značajni oprašivači od neizmjerne ekonomske važnosti... Stablo je simbol boravka u prirodi, a može se tumačiti i kao stablo voćka koje nas hrani.

Lik djevojčice odabran je da predstavlja ljude i našu ulogu i odgovornost u "većoj slici" budući da naše društvene uloge imaju duboke i značajne posljedice na naš okoliš. Cvijet je ovdje simbol održivog korištenja bioraznolikosti i koristi koju imamo od prirode.

Izvor: https://mzoe.gov.hr/vijesti/obiljezavanje-medjunarodnog-dana-bioraznolikosti-i-dana-zastite-prirode-u-rh/5869

Izvor: https://www.cbd.int/idb/2020

Fotografije: školska psihologica


Osnovna škola Stobreč