DAN SIGURNIJEG INTERNETA

11. veljače

Zajedno za bolji internet!

Tema ovogodišnjeg Dana sigurnijeg interneta je

„Zajedno za bolji Internet.“

Fokus sigurnosti na internetu se tijekom godina s kreiranja „sigurnijeg“ interneta prebacio na kreiranje „boljeg“ interneta.

Bez obzira jesmo li djeca i mladi, roditelji i skrbnici, učitelji i socijalni radnici, ili čak i predstavnici industrije, zakonodavci i političari, svi imamo veliku ulogu.

I ove će školske godine roditelji učenika 5. razreda dobiti tiskanu brošuru HAKOM-a (Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti) pod nazivom "Kako se zaštiti u svijetu interneta i mobilnih telefona".

Ovogodišnja brošura sadrži i rezultate nacionalnog istraživanja o medijskim navikama djece i njihovih roditelja te o sigurnosti na internetu.

Mogu se pročitati informacije o odgovornom korištenju najpopularnijih društvenih mreža ili servisa među djecom: TikTok, Facebook, Youtube, Snapchat i Instagram.

Pano u atriju Škole...

yes Ovo su načini na koje svatko od nas može pomoći:

– Djeca i mladi mogu pomoći kreirati bolji Internet tako da

poštuju ostale korisnike interneta štiteći svoju reputaciju (ali i reputaciju drugih) i

tražeći prilike da Internet koriste za kreiranje, uključivanje u razne aktivnosti i dijeljenje s drugima.

Oni mogu pomoći reagiranjem na negativno tako da budu „korisni promatrači“:

da daju potporu svojim vršnjacima koji se suočavaju s nasiljem na internetu, da se suprotstave cyber-nasilju i

da prijave sav neprimjeren ili zabranjen sadržaj koji primijete.

Povrh svega, djecu i mlade treba ohrabriti da zauzmu stav kao budući sudionici digitalnog doba sudjelovanjem u debatama o budućnosti interneta,

ali i trudom da se njihovo mišljenje čuje.

– Roditelji i skrbnici mogu pomoći kreiranju boljeg interneta održavanjem otvorenog i iskrenog dijaloga sa svojom djecom o njihovom ponašanju na internetu,

potičući djecu na osobni razvoj na internetu,

pomažući im nositi se s bilo kakvim nedoumicama ili problemima,

tražeći mogućnosti da se zajedno s djecom uključe u korištenje interneta te

pomažući djeci da pronađu i koriste kvalitetne digitalne izvore.

Roditelji i skrbnici se mogu suprotstaviti negativnostima tako što će ostati uključeni u aktivnosti svoje djece na internetu (aktivnostima koje su primjerene dobi djece),

davati primjer kako se pozitivno ponašati na internetu te

prijaviti neprimjereni ili zabranjeni sadržaj koji primijete.

Učitelji i stručni djelatnici mogu pomoći kreirati bolji Internet tako što će djeci pružiti informatička znanja i vještine koja su potrebna u današnjem društvu,

ali i dajući im priliku da koriste i kreiraju pozitivni sadržaj na internetu.

Oni se mogu suprotstaviti negativnostima podržavajući mlade koji se suočavaju s problemima na internetu i

dajući im informacije, vještine i pouzdanje koji su im potrebni kako bi se sigurno služili internetom.

Izvor: https://www.dansigurnijeginterneta.org/index.php/informacije/

objavio: Vedrana Ždero   datum: 11. 2. 2020.

« Kolovoz 2020 »