EKO PROJEKTNI DAN

ponedjeljak, 7.10.2020.

Ovogodišnji, 5. eko projektni dan organiziran je pod nazivom

EKO PROMET - PUT KA ODRŽIVOM NAČINU ŽIVLJENJA.

Možda ne bi bilo loše da mrvicu objasnimo o čemu se tu zapravo radi... Održivi razvoj, a onda samim tim i način življenja, je okvir za oblikovanje politika i strategija kontinuiranog gospodarskog i socijalnog napretka, bez štete za okoliš i prirodne izvore bitne za ljudske djelatnosti u budućnosti.
Drugim riječima, trebamo živjeti tako da bude dobro i nama i našoj kugli  zemaljskoj. Trebamo sačuvati prirodu za nas i našu djecu.

Inspiracija su nam bili Svjetski dan pješačenja i Svjetski dan zaštite životinja (4.10.). Za Svjetski dan životinja bio je odabran 4. listopada jer se toga dana slavi svetkovina sv. Franja Asiškog, sveca zaštitnika životinja i prijatelja prirode.​

Eko dan smo započeli zajedničkom tjelovježbom pred Školom, a zatim su učenici sudjelovali u različitim radionicama.

Učenici 1. a i b sa svojim učiteljicama Meri Zovko i Tihanom Ivković na ovaj eko prometni dan učili su kako sigurno doći od kuće do škole te pravila ponašanja u prometu.

Učenici 2. a i b sa svojim učiteljicama Sandom Bašić i Ivanom Bačić danas su bili đaci pješaci, slavili su sv. Franu – zaštitnika životinja, globalnog ekologa, rješavali zadatke teške i lake, smislili eko znak.

Učenici 3. a i b sa svojim učiteljicama Dijanom Gabrić i Slavenkom Ugrin napravili su strip o sv. Frani Asiškom.

Četvrtaši i njihove učiteljice Olga Cerić i Mirjana Žeravice s frau Jelenom Baturinom proučavali su buku. Ako niste znali okoliš može onečistiti i buka, to se zove zvučno zagađenje koje može utjecati na mentalno zdravlje ljudi i životinja. Tako  su tako 4. a i b  mjerili jačinu zvuka u našem okruženju.

Dio učenika 5. razreda i učiteljice Linda Radinović i Marina Molnar bavili su se, naravno, prometom. Izrađivali su prometne znakove i automobile te programirali kretanje automobila i pješaka u raskrižju.

Drugi dio učenika 5. razreda i učiteljica Ivana Čoko osmislili su novi izgled učionice Engleskog jezika, na temu Promet u Londonu.

Učenici 6. b s vjeroučiteljicom Niveskom Klarić bili su na hodočašću , tj. hodu do stobrečkih crkvica. Hodočašće je važan dio u životu svakog vjernika te nije vezano samo za kršćanstvo već za sve religije. Podsjeća nas da je čovjek od rođenja do smrti putnik, da za njega na ovom svijetu nema stalnog boravka. Ono predstavlja napor i žrtvu u hodu prema Božjem Kraljevstvu.

ČUVAJMO OKOLIŠ

Neodgovorni ljudi često onečišćuju okoliš.
Oni unose štetne tvari u prirodu i tako ugrožavaju okoliš.
Da bi nešto zaštitili to moramo voljeti, a da bi nešto voljeli to moramo spoznavati.
Čuvajmo biljke, čuvajmo životinje, čuvajmo okoliš.
Više cvijeća, manje smeća na zemlji, jer je zemlja jedini planet na kojem postoji život.
Svi trebamo živjeti u skladu s prirodom.
Stoga upoznaj okoliš svoga zavičaja.

BRINI SE ZA NJEGA JER OKOLIŠ JE TVOJ DOM.

Šestaši A razreda, tj. dio njih i naši Luka i Toni, s učiteljicom Silvanom Bilić Kovačević proučavali su utjecaj izgradnje autocesta na okoliš.

Drugi dio učenika 6. a s učiteljem Predragom Lovrinčevićem izrađivali su pano na temu upozorenja vozačima da sporije voze. Pano će se poslije preslikati kao grafit na prilazu škole.

Učenici 7. razreda s učiteljicom Ivonom Tolić Šimić proučavali su prijevozna sredstva u popularnoj glazbi i poeziji.

Učiteljica Jerka Jakus i drugi dio sedmaša proučavali su alternativne izvore energije koji bi se mogli koristiti u budućnosti, a koji se djelomično i sada koriste, ali nam nisu toliko dostupni.

Učenici 8. b su tijekom ekskurzije u rujnu posjetili Tehnološki muzej pa spojili zabavno i korisno u projekt za eko dan.

Učenici 8. a razreda i naša Antonija s učiteljicama, Elom Ževrnjom i Sanjom Koštić bavili su se prometom.
U učionici Biologije/Kemije proučavali su Utjecaj prometa na zagađenje zraka.
A u učionici matematike mjerili su opseg i površinu prometnih znakova.

Sve su to učenici predstavili u atriju Škole, po završetku radionica te izložili na plakatima.

objavio: Vedrana Ždero   datum: 7. 10. 2019.

« Ožujak 2024 »